Screen
| Size | 11.01" |
|---|---|
| Resolution | 1920 × 2560 |
| Pixel Density | 300 dpi |
| Type | Amazon Colorsoft Display (Custom Oxide-based backplane) |
| Frontlight | Yes |
| Fast Refresh | Yes |
Hardware
| Processor | 2.0 GHz Quad-Core Custom Processor |
|---|---|
| Dimensions | 245.1 mm × 188.9 mm |
Input & Connectivity
| USB | usb_c |
|---|---|
| Bluetooth | 1 |
| MicroSD | No |
| Speakers | No |
| Microphone | No |
| Page Turn Buttons | No |
Software
| OS | Kindle OS |
|---|---|
| Google Play | No |
| Kindle App | Yes |
| Handwriting to Text | Yes |
| Cloud Services | Amazon Cloud Drive; Native document integration with Google Drive, Microsoft OneDrive, and Microsoft OneNote |
| Native Apps | Yes (Send to Kindle desktop/web app, Kindle Mobile App for notebook syncing) |

