Screen
| Size | 10.3" |
|---|---|
| Resolution | 1404 × 1872 pixels |
| Pixel Density | 227 dpi |
| Type | E Ink Carta 1250 (Flexible Plastic Substrate) |
| Frontlight | No |
| Fast Refresh | Yes |
Hardware
| Processor | Cortex-A53 (Quad-Core 1.8 GHz) |
|---|---|
| Dimensions | 173.2 mm × 242.5 mm |
Input & Connectivity
| Bluetooth | 1 |
|---|---|
| MicroSD | No |
| Speakers | No |
| Microphone | No |
| Page Turn Buttons | No |
Software
| OS | Android 9 |
|---|---|
| Google Play | No |
| Kindle App | No |
| Handwriting to Text | No |
| Desktop App | 1 |
| Cloud Services | None native (Must sync via PC/Mobile app to local/cloud) |
| Native Apps | PDF Viewer/Annotator, Native Note-taking app |

