Screen
| Size | 7" |
|---|---|
| Resolution | 1680 × 1264 pixels |
| Pixel Density | 300 dpi |
| Type | E Ink Carta 1300 with flat glass cover-lens (Black version) / Flat PMMA cover-lens (White version) |
| Frontlight | Yes |
| Fast Refresh | Yes |
Hardware
| Processor | Qualcomm Snapdragon 690 (Octa-core, 2.4 GHz) |
|---|---|
| Dimensions | 156.0 mm × 137.0 mm |
Input & Connectivity
| USB | usb_c |
|---|---|
| Bluetooth | 1 |
| MicroSD | Yes |
| Speakers | Yes |
| Microphone | Yes |
| Page Turn Buttons | Yes |
Software
| OS | Android 13 |
|---|---|
| Google Play | Yes |
| Kindle App | Yes |
| Handwriting to Text | No |
| Desktop App | 1 |
| Cloud Services | Onyx Cloud (10GB free), Google Drive, Dropbox, OneDrive, etc. |
| Native Apps | NeoReader, BOOX Notes, PushRead, Gallery, Media Player, Voice Recorder |



