Screen
| Size | 13.3" |
|---|---|
| Resolution | 2400 × 3200 pixels |
| Pixel Density | 300 dpi |
| Type | E Ink Kaleido 3 (4,096 colors) glass screen with flat cover-lens |
| Frontlight | Yes |
| Fast Refresh | Yes |
Hardware
| Processor | 2.84 GHz Octa-Core |
|---|---|
| Dimensions | 287.5 mm × 243.0 mm |
Input & Connectivity
| USB | usb_c |
|---|---|
| Bluetooth | 1 |
| MicroSD | No |
| Speakers | Yes |
| Microphone | Yes |
| Page Turn Buttons | No |
Software
| OS | Android 13 |
|---|---|
| Google Play | Yes |
| Kindle App | Yes |
| Handwriting to Text | Yes |
| Desktop App | 1 |
| Cloud Services | Onyx Cloud, native integration with Dropbox, Google Drive, OneDrive, etc. |
| Native Apps | NeoReader (Optimized for full-scale PDF layout processing), BOOX Notes, PushRead, Gallery, Media Player. |



