Screen
| Size | 10.3" |
|---|---|
| Resolution | 2480 × 1860 pixels |
| Pixel Density | 300 dpi |
| Type | HD ePaper glass screen with flat cover-lens |
| Frontlight | Yes |
| Fast Refresh | Yes |
Hardware
| Processor | Advanced Upgraded Octa-core Processor |
|---|---|
| Dimensions | 235.0 mm × 183.0 mm |
Input & Connectivity
| USB | usb_c |
|---|---|
| Bluetooth | 1 |
| MicroSD | No |
| Speakers | Yes |
| Microphone | Yes |
| Page Turn Buttons | No |
Software
| Google Play | Yes |
|---|---|
| Kindle App | Yes |
| Handwriting to Text | No |
| Desktop App | 1 |
| Cloud Services | Onyx Cloud (10GB free), Google Drive, Dropbox, OneDrive, etc. |
| Native Apps | NeoReader, BOOX Notes, PushRead, Gallery, Media Player. |



