Screen
| Size | 7.0" |
|---|---|
| Resolution | 1264 × 1680 pixels |
| Pixel Density | 300 dpi |
| Type | E Ink Kaleido 3 with FastGLR and Dark Mode support |
| Frontlight | Yes |
| Fast Refresh | Yes |
Hardware
| Processor | MediaTek MT8183 (Dual-Core, 2.0 GHz) |
|---|---|
| Dimensions | 144.6 mm × 161.0 mm |
Input & Connectivity
| USB | usb_c |
|---|---|
| Bluetooth | 1 |
| MicroSD | No |
| Speakers | No |
| Microphone | No |
| Page Turn Buttons | Yes |
Software
| OS | Linux Kernel 4.9 fork |
|---|---|
| Google Play | No |
| Kindle App | No |
| Handwriting to Text | Yes |
| Cloud Services | Native, built-in integration with Dropbox and Google Drive |
| Native Apps | Kobo Bookstore, Native Notebook/Journaling App (with text conversion), Pocket (Read-it-later sync), Web Browser (Experimental) |

